Антимутагенез – це зниження частоти спонтанних чи індукованих мутацій. Більше 200 речовин мають властивості десмутагенів (руйнують або нейтралізують речовини-мутанти) і біоантимутагенів (стимулюють процеси репарації ДНК). Цистеїн, наприклад, повністю нейтралізує дію нітрозогуанідину.

Деякі речовини пригнічують М. (див. Антимутагени). Наприклад, введення в клітину аденозину або гуанозину гальмує мутагенне дія аналогів пуринових азотистих основ; фермент каталаза знижує мутагенний ефект іонізуючих випромінювань і т.п.

показують високу активність аскорбінової кислоти (вітамін С), ретинолу (вітамін Е) та його провітаміну – в-каротину, токоферолу (вітамін Е), фолієвої кислоти (вітамін В 4). Антимутагенна активність зазначених речовин пов'язується з їх антиокислювальними властивостями.

Серед антимутагенів виділяють велику групу речовин, що володіють антиокислювальними властивостями (похідні галової кислоти, іонол, оксипіридин, дигідропіридин та ін), а також групи комплексних сполук, що входять до складу різних продуктів рослинного та тваринного походження.