ЕОС – скорочення від «електрична вісь серця» – цей показник дозволяє приблизно визначити розташування серця в грудній клітці, скласти уявлення про форму та функції різних відділів серця.

Визначають електричну вісь серця або фронтальну проекцію вектора збудження шлуночків, напрямок електрохвилі по шлуночкам під час скорочення. Електрична вісь серця норма від 30 ° до 70 °, напрямок вниз-вправо.

При нормальному становищі ЕОС у всіх відведеннях від кінцівок (крім aVR) реєструються високі зубці R з максимумом RII. У грудних відведеннях амплітуда зубців R наростає зліва направо від V1 (зубець r) до V4 з максимумом RV4, далі дещо знижується, але зубці R у лівих грудних відведеннях вищі, ніж у правих.

ЕКГ дає можливість діагностувати різноманітні порушення серцевого ритму та внутрішньосерцевої провідності, виявляти зміну розмірів порожнин серця, потовщення міокарда, ознаки порушення електролітного обміну, визначати локалізацію, розмір, глибину ішемії або інфаркту міокарда, давність перенесеного інфаркту, …