Відносною (умовною) в'язкістю називають відношення часу закінчення 200 мл нафти або нафтопродукту при заданій температурі через калібрований отвір віскозиметра до часу закінчення такої кількості дистильованої води при температурі 20 °С. Це ставлення виявляється у градусах умовної в'язкості (ВВ).
В'язкість – найважливіша технологічна властивість нафтищо визначає її рухливість у пластових умовах для видобутку або при транспортуванні магістральними нафтопроводами (МНП).
Вимірювання в'язкості нафти виробляється у віскозиметрах, а результат записується в Пас або пуазах (П). Кінематична в'язкість нафтопродуктів означає залежність динамічної в'язкості рідини від її густини і вказується в сантистоксах (ССТ). Мастильні олії завжди аналізують за цим показником.
Кінематична в'язкість нафти змінюється у межах: від 2 до 300 мм2/с (20 °С). Однак у середньому в'язкість більшості нафт не перевищує 40 – 60 мм2/с. за в'язкості визначають та розраховують такі технологічні параметри: рухливість нафти у пласті при її видобуванні