Жуз (каз. жүз, jüz, جٷز – «союз», а також «сотня») – історично сформоване об'єднання казахських пологів. Казахська історіографія відносить зародження жузів до початку XVIII століття, російські джерела – до XVII століття.

З давніх-давен всі казахи ділилися на пологи (ру), які у свою чергу входили до трьох жуза: Молодший, Середній та Старший. Так повелося, що з перебігом історії ру набули характерних рис, деякі з них дійшли і до наших днів. Чим сьогодні відрізняються казахські пологи і які риси мають? WE запитав самих казахстанців.

Старший жуз – це Семиріччя та Південний Казахстан – сариуйсін, дулати, жалаїри, канли, шапрашти, суюн, ошакти, сиргелі. Середній жуз — Східний, Північний та Центральний Казахстан — аргіни, кипчаки, наймани, кереї, конирати. Молодший жуз – Західний Казахстан – алімули, байули, жетиру.

Так, казахський народ складається з трьох жузов та різних пологів. Жузи служили для управління величезною степовою територією та грали роль адміністративних одиниць. Незважаючи на безліч пологів, казахи – єдина нація.