З настанням холодної погоди (пізно восени, а потім взимку) комахи впадають у заціпеніння, перестають харчуватися, втрачають рухливість і проводять зиму у стані прихованого життя. Весною вони ніби прокидаються і починають жити як раніше. Їх можна назвати тому «пасивними зимівниками».20 Nov 2013

Багато комахи влаштовуються на зимівлю в сухих травах, серед опалого листя або в старих пнях. Якщо взимку розворушити старе листя, то можна побачити зграйку сплячих сонечок. З настанням холодів джмелі та оси залишають свої будинки і починають шукати інше житло.

Так, взимку холодно, але цього замало таких істот. Навіть у найхолодніші дні замерзає лише верхній шар річок, ставків та озер. В результаті яйця та личинки комах виробили здатність виживати у тому шарі води, які замерзає рідко. Протягом довгих холодів ці комахи таяться і чекають.

З рослин продовжують висмоктувати соки попелиці, хибнощитівки. Полюють хижі жуки — сонечка, жужелиці. У повітрі кружляють комарі та мошки, іноді пролітають метелики, бабки. Пожвавлення панує і на поверхні ґрунту: там снують мурахи, що заготовляють провізію.