Перше російське навколосвітнє плавання було здійснено у 1803—1806 роках на кораблях «Надія» та «Нева» під командуванням Івана Крузенштерна та Юрія Лисянського відповідно.

У 1799 році вперше розробив проект розвитку торгівлі Російської Америки з Китаєм та відправлення навколосвітньої експедиції, який був проігнорований владою. В 1803 новий варіант проекту зацікавив Олександра I, і Крузенштерн був призначений начальником першої російської навколосвітньої експедиції.

Торішнього серпня 1802 р. Іван Федорович Крузенштерн був призначений начальником першої російської навколосвітньої експедиції, метою якої була доставка вантажів у російські володіння в Північній Америці та на Камчатці, встановлення торгових відносин з Японією та Китаєм, дослідження тропічної частини Тихого океану поблизу російських володінь.

відкрив риф Нева та один з Гавайських островів, названий о. Лисянського, а за 650 км на південь від о. Мідвей – риф Крузенштерна; зняв з карт Тихого океану ряд неіснуючих островів. Поставив світовий рекорд тривалості плавання без заходу до порту: за 140 днів (квітень – липень 1806 р.)