Хамелеони малорухливі. Вони здатні довго сидіти на одному місці, обхопивши гілку пальцями та хвостом і час від часу схоплюючи видобуток язиком. Але за потреби можуть досить швидко бігати і стрибати по гілках. Більшість хамелеонів яйцекладні.
Хамелеони мають незвичайні органи зору. Повіки тварин зрощені, що постійно покривають око, але мають отвір для зіниці. Рухи лівого та правого ока можуть здійснюватися неузгоджено, що має важливе значення при лові комах, але перед атакою хамелеон повертає обидва очі на видобуток.
Даний вид деревних ящірок відноситься до класу плазунів, їх розміри в середньому складають тридцять сантиметрів. Найменші хамелеони мають довжину від 3 до 5 сантиметрів, а ось найбільші особини здатні досягати 50-60 см. Самці відрізняються від самочок яскраво вираженими опуклостями на голові.
Як показали останні дослідження австралійських та південно-африканських біологів, зміна забарвлення служить хамелеону не для порятунку від хижаків, а для спілкування зі своїми родичами. Навіть той, хто ніколи не бачив живого хамелеонузнає про його незвичайну здатність міняти колір.