Атмосферний тиск – дуже мінливий метеоелемент. З його визначення випливає, що воно залежить від висоти відповідного стовпа повітря, його щільності, від прискорення сили тяжіння, яка змінюється від широти місця та висоти над рівнем моря.

Коли повітря нагрівається, воно збільшується в обсязі, стає менш щільним, його маса зменшується, у зв'язку з чим знижується і атмосферний тиск. При охолодженні повітря він зменшується в обсязі, стає більш щільним, його маса збільшується і, відповідно, атмосферний тиск зростає.

Через різне нагрівання повітря біля земної поверхні формуються пояси високого та низького тиску. В екваторіальних широтах добре прогріте повітря піднімається вгору. утворюється пояс низького тиску. Далі повітря поступово охолоджується, водяна пара конденсується і проливається сильним дощем.

Атмосферний тиск залежить і від температури повітря. При нагріванні об'єм повітря збільшується, воно стає менш щільним та легким. Через це зменшується і атмосферний тиск. При охолодженні відбуваються протилежні явища.