Павло Петрович Кірсанов – один із головних персонажів повісті «Батьки та діти» зі своєрідною історією життя. Він гідний опонент Базарова, який підтримує ліберальні погляди та нові принципи рівності та свободи. Чоловік – офіцер у минулому, який зберіг аристократичні звички, незважаючи на переїзд до брата до села.

Кірсанова характеризують такі слова автора: він інтелектуальний, принциповий, проникливий, благородний і захоплюється англійцями, має вольовий характер (хоч його високі ліберальні принципи про свободу і рівність так і залишаються на словах, за силою свого характеру він справді гідний суперник Базарова).

Незважаючи на своє сиве волосся, він добре виглядає і ретельно слідкує за своєю зовнішністю. Павло Петрович одягається модно та красиво. Він носить накрохмалені сорочки та користується одеколоном. У Павла Петровича навіть вуса – "запашні", тобто пахнуть духами.

На думку Павла Петровича, російський народ – патріархальний, свято цінує перекази, неспроможна жити без релігії. Він розчулюється відсталістю народу і в цьому бачить запоруку порятунку суспільства. Становище народу викликає у Базарові не розчулення, а гнів. Він бачить неблагополуччя у всіх галузях народного життя.