З обрядового боку зміни були такі: замість двопалого вводилося трипале хресне знамення; хресні ходи стали відбуватися за сонцем, а проти нього; під час служби виголошувалась триразова, а не дворазова «алілуйя»; змінилося кількість просфор та друку на них, а також зменшилася кількість поклонів.Feb 22, 2019

Розкол Руської церкви – церковний розкол у Російській православній церкві, що почався в 1650-х роках у Москві. Пов'язаний з реформою патріарха Нікона, спрямованої на внесення змін до богослужбових книг московського друку та деяких обрядів з метою їх уніфікації з сучасними грецькими.

Реформи Нікона призвели до розколу церкви, внаслідок якого утворилося дві групи старообрядців: попівці (мали священиків) та безпопівці (священиків замінили уставники). У свою чергу ці групи ділилися на безліч толків і згод. Найбільш потужними течіями були «духовні християни» – молокани та духобори.

Підсумки та наслідки церковної реформи та розколу Одним з наслідків церковного розколу 17 століття стала втрата Ніконом влади та авторитету. У результаті він був позбавлений сану і засланий у віддалений монастир.