Напій, що має надто високу температуру, дратуватиме і обпалюватиме горло, стравохід і слизову оболонку шлунка. Зловживання занадто гарячим чаєм може призвести до утворення рубців. Фахівці зазначають, що температура чаю не повинна перевищувати 56 градусів.
Зелені чаї та улуни заварюються водою до 90 ⁰С, чорні, шу пуери, трав'яні та суміші – 95-100 ⁰С. Для чаю вода має бути свіжонагрітою, бажано без повторного кип'ятіння. * Чайник тільки закипів – 100 ⁰С. * Як тільки чайник зняли з вогню (вимкнули) і вода перестала шуміти, температура – 95 ⁰С.
Більшість учених однаково відповідають питанням, чому не можна пити гарячий чай. Напої високої температури шкідливі здоров'ю. Вони дратують слизову оболонку горла, що негативно впливають на загальний стан травної системи. Занадто гарячі напої обпалюють.
Чим небезпечний гарячий чай? Оптимальна температура для чаю – 50 градусів (для цього просто дайте чашці зі свіжозавареним напоєм постояти п'ять хвилин). В іншому випадку подібне гаряче пиття на регулярній основі призведе до ерозії стравоходу і може погано позначитися на судинах носоглотки (до кровотечі).