Найчастіше кашлюком хворіють один раз у житті. Антитіла, що виробилися під час хвороби, зберігаються протягом усього життя і запобігають повторним зараженням. При імунодефіциті іноді людина може захворіти і повторно, але такі випадки рідкісні.

Захворювання викликають специфічні бактерії Bordetella pertussis (так звана кашлюкова паличка, паличка Борде-Жангу). Зважаючи на подразнення рецепторів дихальних шляхів хворого постійно турбує кашель. Після лікування кашлюку довічний імунітет не розвивається, тому людина може захворіти повторно.

Слід знати, що збудник кашлюку нестійкий у зовнішньому середовищі та боїться впливу ультрафіолетового випромінювання та різких перепадів температури повітря. Прихований (інкубаційний період при кашлюку становить частіше від 6 до 14 днів.

У нещеплених від кашлюку Діти захворювання часто протікає важко, з розвитком грізних ускладнень: зупинка та затримка дихання, порушення мозкового кровообігу, крововиливу в головний мозок. Діти, які перенесли такі серйозні ускладнення, згодом можуть відставати у розвитку психіки.