На місці нинішнього Азовського моря 30 – 40 млн років тому сягав величезний океан Тетіс (від Атлантичного до Тихого океану), тому в ньому збереглося багато стародавніх форм життя. В результаті гороосвітніх процесів 2-3 млн. років тому з цієї водойми утворилися Азовське, Чорне, Каспійське та Аральське моря.

Фізико – географічний нарис Азовське море з найдавніших часів мало у різних народів різні назви: Меотійське море, Меотійське озеро, Скіфські ставки, Темеріада, Матерь Понта, Сурозьке море. Одне з найменших за площею та за обсягом води морів земної кулі і найбільш віддалено від океану.

Унікальність Азовського моря – У наявності намивних кіс. Серед них Арабатська Стрілка, Пересип, Федотова, Бердянська, Обіточна і Білосарайська. Солоність Азовського моря зазвичай становить 12-17 проміле залежно, через що при досить низьких температурах взимку його сковує льодом.

Деякі джерела стверджують, що у такому улюбленому українцями Чорне море дуже низький зміст йоду. Небагато більше його в Азовське море, а ось Балтійське море дуже багате на йод.