Пісня солов'я може складатися з 24 колін, що включають свистові, клацаючі та рокотливі звуки. Деякі спеціалісти виділяють до 40! Для кожного коліна існують спеціальні назви – "понькання", "лісова дудка", "гусячок" та інші, які відомі тільки досвідченим знавцям солов'їного співу.

Найбільш відомий звичайний соловей (Luscinia luscinia) – птах з довжиною тіла близько 17 см, що має довгі ноги, великі темні очі, буре оперення і рудуватий хвіст. Поширений у Європі та Західній Азії (на Схід до Єнісея), на Південь до Північного Кавказу. Перелітний птах зимує в Африці.

Співають лише самці, і головна роль пісні — «позначення» території та залучення самки. Будівництвом гнізда та насиджуванням кладки займається тільки самка (самець все це час співає); самець допомагає самці вирощувати пташенят, майже припиняючи спів в це час.

Почути та зафіксувати солов'їні трели найпростіше у лісі, у парку і навіть у дворі будинку. Для спостережень фахівці радять обирати вечірню пору, коли стихають звуки великого міста. Зазвичай солов'ї селяться біля водойм у густих заростях бузку чи верби. Для цих птахів характерні сильні чисті свисти.