Кліщі віддають перевагу помірно затінені та зволожені листяні та змішані ліси з густим травостоєм та підліском.. Багато їх по дну лігв і лісових ярів, а також по лісових галявинах, у заростях верболозів по берегах лісових струмків.
Іксодові та інші небезпечні види кліща віддають перевагу місцям з високим рівнем вологості — близько 80%. Місця, які найбільше відповідають цим параметрам, — вологі луки та низини, береги річок і струмків, парки та гаї, що знаходяться поблизу водойм.
У Росії її основними переносниками кліщового енцефаліту є два виду кліщів: тайговий та собачий. Тайговий кліщ частіше зустрічається у лісах Сибіру та Далекого Сходу, собачий кліщ – У Європейській частині Росії. Небезпечним вважається район, де 1 відсоток кліщів заражений енцефалітним вірусом.
Кліщі мешкають у траві, невисоких чагарниках і ніколи – на деревах. Кліщ прикріплюється до одягу в той момент, коли людина опиняється поруч, після чого починає рухатися одягом вгору в пошуках «затишного містечка» на шкірі під одягом, де і присмоктується.