Частка (приставка) не пишеться у негативних займенниках та прислівниках у ненаголошеному становищі: ніде, ніякий, ніхто, нізвідки (але: ніде, ні звідки). Такі займенники та прислівники вживаються в негативних реченнях (при присудці є заперечення): Ніщо людина так не ховає, як свою мрію (Пауст.).

Як правило, частка «ні» вживається в реченнях з присудком, яке включає частинку «не» або виражено словами «не можна», «ні»: За весь день він не прочитав ні сторінки; Ні одне із правил не підходить; У тексті немає ні сенсу, ні оригінальної форми.

У негативних та невизначених займенниках та негативних прислівниках під наголосом пишеться не, без наголосу ні: ніхто – хтось, ніщо – щось, ніколи – колись; ні у кого – не у кого, ні з чого – не з чого. Ні в поєднаннях ніхто інший і ніщо інше пишеться разом: Рішення не має прийматися ніким іншим.

Перше, що слід запам'ятати — зазвичай.не» застосовується для позначення заперечення, тоді як «ні»- Для його посилення. Так наприклад, "не» потрібно писати тут: «я не знаю, про що йдеться», тоді як «ні» потрібно буде в такій фразі: «я не знаю ні про що з того, про що ви кажете».