Нюхові рецептори знаходяться в носовій порожнині (у її верхній частині). Вони входять до складу слизової оболонки. Відростки рецепторів утворюють нюховий нерв, що веде до нюхової зони кори великих півкуль, яка знаходиться на внутрішній поверхні скроневих часток. Тут відбувається розпізнавання запахів.

Нюхові рецептори у слизовій носа закінчуються нюховими віями. Газоподібні речовини розчиняються в слизу, що оточує вії, потім в результаті хімічної реакції виникає нервовий імпульс.

Вони представлені залізистим епітелієм. У цих клітинах, що виділяють слиз, відбувається руйнування пахучих речовин. Периферичний відділ «переводить» сигнал запаху з навколишнього середовища на зрозумілий тілу людини нервовий імпульс; провідниковий відділ представлений черепно-мозковим нервом, а саме нюховим.

Волокна барабанної струни (гілка язичного нерва) підходять до всіх грибоподібних сосочків, а волокна язикоглоткового нерва – до жолобуватих і листоподібних. Корковий кінець смакового аналізатора знаходиться в гіпокампі, парагиппокамповой звивині і в нижній частині задньоцентральної звивини.