Порядок дієзів наступний: ФА ДО СОЛЬ РЕ ЛЯ МІ СІ. І, якщо в гамі всього один діез, то це буде саме фа-дієз, а не якийсь інший. Якщо в тональності три дієзи, то, відповідно, це будуть фа, до і сіль-дієзи. Якщо п'ять дієзів, то фа-дієз, до-дієз, сіль-дієз, ре-дієз і ля-дієз.Aug 3, 2016
Порядок дієзів і порядок бемолей Ці порядки кожен музикант, що поважає себе, повинен запам'ятати і завжди знати. Порядок дієзів такий: ФА ДО СІЛЬ РЕ ЛЯ МІ СІ. А порядок бемолей – це той самий порядок дієзів, тільки комір-навиворіт: СІ МІ ЛЯ РЕ СОЛЬ ДО ФА.
З цих 30 тональностей: 2 без знаків (це до мажор і ля мінор – їх просто запам'ятовуємо); 14 діезних (7 – мажорні тональності та 7 – паралельних їм мінорні тональності); 14 бемольних (також по 7 мажорних та 7 мінорних).
У верхній половині градусної шкали червоним кольором виділено всі дієзи – від 1 до 7 (фа до сіль ре лямі сі), у нижній половині, синім кольором, виділено всі бемолі – також від 1 до 7 (симіля ре соль до фа). У центрі – «нульові тональності", тобто тональності без ключових знаків – це, як відомо, до мажор та ля мінор.