Він працював на цегельному заводі, обпалював і толок алебастр, працював в інженерній майстерні, розгрібав сніг на вулицях міста. Писати в острозі було заборонено, тому основною творчою роботою Достоєвського в Омську було обмірковування своїх майбутніх романів.

З Омському великого російського письменника пов'язує один із найдраматичніших періодів його життя – перебування на каторзі. Достоєвський відбував каторгу в Омському острозі за участь у 1847–1849 pp.

Каторгою в Омську Достоєвському замінили смертну кару перед розстрілом. Федір Достоєвський провів у Омську чотири найважчі роки у своєму житті, події яких лягли в основу його знаменитої книги «Записки з Мертвого дому»: каторжний острог, кайдани, приниження та образа людської гідності.

23 січня 1850 року Достоєвський був доставлений у тюремний острог Омський фортеці 23 січня 1850 року. Двадцятивосьмирічний, вже відомий письменник потрапив у зовсім чужу обстановку, болісну не стільки через незвичну фізичну працю, скільки через її підневільність.