Очищені гранати, запаковані в поліетиленові пакети та відправлені в морозильну камеру, оснащену системою нофрост, можуть зберігатися найдовше – рік і більше. У холодильнику цілісні плоди пролежать при належному догляді до 6-7 місяців: солодкі сорти від місяця та більше, кислі – не менше півроку.
У холодильнику Якщо в ньому підтримувати температуру не вище +1 °C, то на нижній полиці плоди граната можуть зберегтися протягом 9 місяців. Зазвичай у холодильнику виставляють температуру від +4 до +6 °C. В цьому випадку в ящику для зберігання фруктів гранат не зіпсується 2 місяці.
Так, зерна граната можна заморожувати, при цьому вони зберігають більшу частину корисних властивостей. Заморожувати гранат рекомендується в сезон – наприкінці осені, коли вміст поживних речовин у плодах максимальний. Надалі зерна замороженого гранату можна використовувати для приготування маринадів та соусів.
Достатньо постукати пальцем по стиглому гранату, щоб почути слабкий металевий звук від налитих соком зерен. Якщо плід ще не дозрів, стукіт буде глухішим. На шкірці не повинні залишатися вм'ятини від дотику – це ознака перестиглого плоду.