Згідно з дослідженнями мистецтвознавця Мірека, перша гармонь з'явилася в Санкт-Петербурзі в 1783 стараннями чеського органного майстра Франтішека Кіршника (він придумав новий спосіб вилучення звуку – за допомогою металевого язичка, що коливається під дією потоку повітря).
Історія Сконструйована в 1821 берлінським майстром Християном Фрідріхом Людвігом Бушманом (1805-1864) на основі губного камертону. Мала 15 язичків. Спочатку називалася «аурою» чи «губний еоліною» (нім.
Це робота чеського інженера Франтішека Кіршника, який тоді жив у Росії. 1783 року майстер представив свою роботу під чеською назвою — гармоніка. По російськи – гармонь або гармошка. Видають звуки в гармошці планки – металеві рамки із закріпленим металевим язичком.
За однією з них, гармоніки отримали ім'я на честь рідного міста, за іншою — завдяки зовнішньому вигляду: під час гри вони ховалися в долонях музиканта, немов у панцирі. Прославив «черепашок» видатний російський гармоніст-віртуоз Петро Невський, який виступав під акомпанемент таких гармонік і навіть їх удосконалив.