Громадянин, який унаслідок пристрасті до азартних ігор, зловживання спиртними напоями чи наркотичними засобами ставить свою сім'ю у тяжке матеріальне становище, може бути обмежений судом у дієздатності у порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством.

Обмеження дієздатності, як це пояснюється у статті 30 ЦК, може провадитися, якщо внаслідок психічного розладу громадянин може розуміти значення своїх дій і керувати ними лише за допомогою інших осіб.

Наприклад, коли громадянин не повною мірою керує своїми діями. Але це допустимо тільки в установленому порядку. Хто дав людині права, той може обмежити їх. Тому справедливо, що дієздатність може бути обмежена тільки у судовому порядку за заявою членів сім'ї громадянина.

Обмежений в дієздатності громадянин має право самостійно здійснювати тільки дрібні побутові угоди. Здійснювати інші угоди він може лише за згодою піклувальника. Опікун отримує та витрачає заробіток, пенсію та інші доходи громадянина, обмеженого судом у дієздатності, на користь підопічного.