Він позитивно впливає на роботу ШКТ (покращує стан мікрофлори та запускає обмінні процеси), знижує кислотність шлунково-кишкового тракту, сприяє виведенню з організму шлаків та токсинів, знижує холестерин та зміцнює серцево-судинну систему, нормалізує обмін речовин і наповнює.
При наявності панкреатиту у гострій стадії, вживати кавун і диню не можна – це загрожує погіршенням стану. А от при хронічному перебігу, у період ремісії, помірні порції якісних продуктів не завадять. Це ж не лише смачно, а й корисно!
Кавуни та дині краще обмежити при серцевій недостатності, порушенні роботи нирок, а також при цукровому діабеті, заявила ендокринолог, дієтолог мережі клінік «Атлас» Поліна Корольова «Газеті. Ru». При цих станах організм не справляється із виведенням рідини.
Справа в тому, що в солодкій м'якоті кавуна активно розмножуються гнильні бактерії, особливо в умовах неправильного зберігання. На другому місці за частотою – отруєння нітратами, що використовуються для забезпечення швидкого зростання плодів.