Найбільш повним та інформативним способом діагностики геморою для лікаря була і залишається ректороманоскопія. Спеціальна трубка з освітлювальним елементом шляхом подачі повітря розширює отвір прямої кишки, потім за допомогою збільшувальної оптики дозволяє оглянути слизову оболонку прямої кишки.
Для виявлення внутрішнього геморою необхідні інструментальні дослідження – аноскопія чи ректороманоскопія. Для виключення інших патологій кишечника лікар може також призначити проведення фіброколоноскопії та аналіз калу на приховану кров.
До лабораторних методів діагностики геморою відносять загальний аналіз крові (особливо актуально для осіб з хронічним гемороюоскільки дозволяє виявити анемію), проведення реакції Грегерсена (тест на виявлення крові в калі). Синоніми: Загальний аналіз крові, ОАК.
Відвідування лікаря-колопроктолога починається з ознайомлення лікаря зі скаргами пацієнта та анамнезом. Потім проводиться власне проктологічний огляд, коли лікар оглядає періанальну область і проводить пальцеве ректальне дослідження. Зазвичай таке дослідження проходить безболісно.