Весь процес перевірки металоконструкції фіксується за допомогою дефектоскопа, а потім інформація зчитується і, таким чином, встановлюється, чи є на швах дефекти. Подібний метод дозволяє виявляти наявність тріщин, пір, непроварів, шлакових включень та інших дефектів, що виникають у процесі зварювання.

Найпоширенішим способом визначення якості зварного шва залишається зоровий. Поряд із ним використовуються магнітний, капілярний та радіаційний види контролю. Звичайно, існують і інші варіанти, але перерахований вище є максимально простими і найчастіше затребуваними.

Найбільш ефективні методи контролю зварних швів та обладнання для їх реалізації Контролю зварних швів присвячений ГОСТ 3242-79. У цьому документі перераховані неруйнівні методи як найдоцільніші — технічний огляд, радіаційна, магнітна та капілярна дефектоскопія.

Після закінчення зварювальних робіт проводиться обов'язкова перевірка якості зварних швів. Контрольна процедура дає можливість виявити дефекти, що впливають на міцність з'єднання та експлуатаційні характеристики готового виробу.