Дербент від перс. دربند Дарбанд «Закрита (пов'язана) брама», був відомий у різних народів під різними назвами. Для древніх греків і римлян Дербент був Каспійською або Албанською брамою, під цією ж назвою місто відоме в перських і сирійських джерелах III—VI ст.
ДЕРБЕНТ – СТАРОДНІЙ МІСТО У ДАГЕСТАНІ Територія міста замикає собою вузьку берегову смугу, відому під назвою Дербентського проходу або Каспійських воріт. Звідси походить і назва міста, що у перекладі з фарсі означає «зачинені ворота». Дербент заснований у 438 г. У 1796 г.
Місто-фортеця Чула (Дербент) складалася з розташованої на пагорбі цитаделі (Нарин-кала) і двох кам'яних стін, що йдуть від неї в море, які замикали вузький прохід (в 2,5 – 3 км) між морем і відрогом Великого Кавказького хребта, що виступає до моря, огорожуючи з півночі і південь територію міста.
Обруч, що доповнює її, з самоцвітами позначає, що в історичному минулому місто Дербент був столицею держави (Дербентського емірату); Червона (червона) мурування кам'яної кладки вказує на те, що місто також було столицею однойменної губернії у складі Всеросійської імперії.