Принцип дії дефектоскопів заснований на вимірі електрорушійної сили, що виникає в замкненому ланцюгу при нагріванні місця контакту двох різнорідних матеріалів. Цей метод зазвичай застосовують у випадках, коли потрібно визначити марку матеріалу, з якого складається напівфабрикат або елемент конструкції (у т.ч.

Ультразвукова дефектоскопія метод, запропонований радянським фізиком Сергієм Яковлевичем Соколовим у 1928 році та заснований на дослідженні поширення ультразвукових коливань в діапазоні від 500 кГц до 25 МГц в об'єкті контролю з використанням ультразвукового перетворювача та дефектоскопа.

Класифікація дефектоскопів методом перевірки. Залежно від методу перевірки, виділяють такі типи дефектоскопів: акустичні; вихрострумові; електролітичні; іскрові; магнітно-порошкові; рентгенівські апарати; капілярний; імпедансний та інші.

Дефектоскоп для контролю виробів та зварних з'єднань на наявність дефектів типу порушення суцільності та однорідності матеріалів. Прилад визначає координати дефектів, умовні розміри, час затримки ультразвукових сигналів.