Робота серця включає дві фази: скорочення (систола) та розслаблення (діастола). Серцевий цикл складається із скорочення передсердь, скорочення шлуночків та подальшого розслаблення передсердь та шлуночків. Скорочення передсердь триває 0,1 сек, скорочення шлуночків – 0,3 сек.

Електричний імпульс, що виникає у синусовому вузлі, йде через праве та ліве передсердя, змушуючи м'язові клітини скорочуватися. Після того, як передсердя скоротилися, електричний імпульс проходить через нервову систему. серця далі до шлуночків, змушуючи їх скорочуватися та виганяти кров у судини.

У дітей та у дорослих серце скорочується з різною частотою: у дітей до року – 100-200 скорочень за хвилину, у 10 років – 90 скорочень за хвилину, у 20 років і старше – 60-70 скорочень за хвилину, після 60 років – до 90-95 скорочень за хвилину .

Хоча серце в першу чергу контролюється мозком та вегетативною нервовою системою, у нього також є власний міні-"мозок", званий внутрішньосерцевою нервовою системою. Вона контролює зовнішні вегетативні сигнали та підтримує повноцінну роботу серця в будь-яких ситуаціях.