Принцип роботи жерлиці в тому, що прапорець фіксується під котушку. Коли відбувається клювання, котушка починає обертатися і прапорець вистрілює. У теплу пору року щука, як і будь-який інший хижак, пересувається водоймою і шукає їжу.

Жерлиця — живцева снасть для лову хижих риб, таких як щука, судак, сом, минь, окунь. Для літнього та зимового лову існують відповідно літні та зимові жерлиці. До плавучого різновиду літньої жерлиці можна віднести «Кружок рибальський».

Багато рибалок питають, як ставити жерлиці взимку на щуку. Зимові жерлиці для лову щуки надійніше встановлювати на стрімкому березі водоймища, де течія повільна, і відстань від берега не більше 20 метрів, щоб не обходити всю водойму і не перевіряти в одному місці жерлицю, Поки в іншому буде клювати.

Зимова жерлиця оснащується виключно монофіламентним лісом. Про застосування плетінок не може йтися зовсім. Загальна довжина волосіні може досягати 20-25 м при лові на глибинах, і 5-7 м при лові на закоряжених мілководдях. Оптимальною ж для стандартних умов лову можна вважати довжину волосіні близько п'ятнадцяти метрів.