Головне правило роботи з Ментором – активність: перед першою зустріччю необхідно самостійно сформулювати питання та завдання, і не чекати, коли наставник прийде і сам щось запропонує. Ментор не повинен вгадувати, що від нього потрібно.Oct 17, 2019
2. Розмір надбавки за наставництво в кожному конкретному випадку визначається з урахуванням кількості прикріплених до наставника працівників та рівня їхньої професійної підготовки та встановлюється у відсотках від окладу працівника-наставника, але у будь-якому випадку не може бути меншим за 10% від окладу.
Ментор у сучасному трактуванні – це експерт у своїй галузі, який допомагає менш досвідченій людині будувати кар'єру, розвивати корисні якості та уникати типових помилок. По суті, це наставник, який досяг успіху і готовий безкоштовно поділитися своїми секретами з іншою людиною.
«Ментори допомагають заповнити ваші прогалини у знаннях, вони вказують вам на можливості, які сприятимуть вашому зростанню та розвитку. Наставник – це людина, поряд з якою ви можете розслабитися, подолати невпевненість у собі і іноді ви можете ставити їй навіть дурні питання».