До основних завдань роботи археолога входить проведення розкопок для пошуку джерел дослідження. Археологію часто порівнюють із роботою детектива. Це творча професія, тому що доводиться використовувати уяву та абстрактне мислення, щоб відтворити первозданну картину світу минулого.
Значна своєрідність речових джерел викликала необхідність вивчення їх фахівцями.археологами, які виробляють розкопки археологічних пам'яток, досліджують та публікують знахідки та результати розкопок, відновлюють за цими даними історичне минуле людства.
Археолог шукає свідчення минулого, та був досліджує в лабораторії, класифікує, реставрують, якщо потрібно, тощо. Археологія використовує дані та методики інших дисциплін: гуманітарних (етнографія, антропологія, лінгвістика) та природних (фізика, хімія, ботаніка, географія, ґрунтознавство).
Крім глибоких знань в галузі історії, професійний археолог повинен мати навички малювання, креслення, вміти фотографувати, обов'язково володіти основами реставрації та консервації різних предметів із каменю, глини, металу, дерева, шкіри, тканини, кістки тощо.