М'якуш черімої їдять ложкою, попередньо розрізавши плід уздовж навпіл. Черимойю додають салати, напої, десерти. Щоб запобігти потемнінню, шматочки черимої збризкують лимонним або апельсиновим соком. Будьте уважні – насіння черимої і неїстівні, їх випльовують.
Черімойя: як їсти Перед вживанням фрукт необхідно вимити, потім розрізати вздовж ножем і їсти м'якоть ложкою. Насіння є неїстівним, тому їх є не можна. Як варіант можна нарізати плід скибочками, як кавун. Можна також вживати екзотичний фрукт як морозиво.
З вітамінів у цьому фрукті найбільше вітаміну С, також є група В (В1, В2, В3, В6, В9) і РР. Також багата черимойя і мінералами, особливо багато в ній калію (269 грам на 100 грам м'якоті), також міститься кальцій, магній, натрій, фосфор, марганець, мідь, цинк і залізо.
Фрукт черимойя має воістину приголомшливий смак. Це поєднання полуниці, папайї, ананаса та манго з приємним відтінком молока. Є сорти, які мають нотки кориці. Аннона черимойя чиститься дуже легко – вам потрібно ножем тільки зрізати шкірку до м'якоті, і плід можна їсти.