Як правильно запарити ялиновий віник. помістіть його в тазик, залийте окропом, щоб вода покрила його по саму ручку, і витримуйте 30 хвилин. Місткість з віником повинна знаходитися в парній, щоб хвойний аромат, що виходить з неї, насичував повітря.

Хвойні віники можна використовувати лише свіжими. Їх потрібно запарювати у невеликому тазі з окропом, приблизно 15-20 хвилин, накривши таз кришкою. Запарювати потрібно, поки хвоя не пом'якшиться. Любителю російської лазні з дуже ніжною та чутливою шкірою краще не користуватися хвойним віником.

Перед використанням новий віник Необхідно добре підготувати. Для цього його слід запарити у відрі з окропом на кілька годин. Найкраще замочити у гарячому 5% розчині кухонної солі.

Використання хвойного віника у лазні – народна традиція, заснована на прагненні екстриму, любові до приємного аромату хвої. Лікування колючим віником у лазні корисно при кашлі, застуді, шкірних висипах, ревматичних болях. При наполяганні молодих пагонів на меді виходять ліки від бронхіту.