Папороть осмунду збирають при голці, що не розпустилася, і тільки неспороносні жіночі пагони. Довжина їх може бути дещо меншою, ніж у орляка, 20 – 25 см. При цьому правою рукою зривають верхню соковиту частину, лівою проводять з втечі, очищаючи його і видаляючи частину головки.

Збір папороті ведеться з другої половини травня та до середини червня. Збирати потрібно тільки рахіси – молоді гачкоподібні пагони висотою не більше 35 сантиметрів, які ще не розкрилися. При надламуванні втечу має видавати характерний хрускіт. Це ознака того, що рослину можна вживати в їжу.

Їстівними видами папороті вважається орляк звичайний, страусник звичайний, осмунда коричнева. А всі інші види несмачні або навіть отруйні. Молоді паростки орляка, віком 10-15 днів, схожі за смаком білі гриби. Найсмачнішими вважаються ті паростки, у яких листові пластини ще не розгорнулися.

Солоний папороть необхідно добре вимочити у прісній воді щоб видалити зайву сіль (гірко в правильно засоленому папороті бути не повинно). Вимочують зазвичай годин 12-15, змінюючи воду якнайчастіше.