Для цього пацієнта укладають набік у позу ембріона, знеболюють зону взяття ліквору, а потім вводять порожню голку між хребцями. Після проникнення голки в спинномозковий канал, ліквор стікає у стерильні пробірки. Для лабораторного дослідження у дорослих відбирають трохи більше 8-10 мл, а в дітей віком – 5-6 мл рідини.
Стандартний клінічний аналіз ліквору включає оцінку щільності, pH, кольору та прозорості ліквору до та після центрифугування, оцінку загального цитозу (у нормі не більше 5 клітин на 1 мкл), визначення вмісту білка.
Ліквор одержують шляхом пункції спинномозкового каналу, частіше – люмбальної. Перші краплі ліквору видаляють (“шляхова” кров), а потім збирають як мінімум у 2 пробірки: у звичайну пробірку (хімічну, центрифужну) для загальноклінічного та хімічного аналізу, у стерильну – для бактеріологічного дослідження.
Ліквор беруть зі спинномозкового каналу після проколу м'яких тканин спини, зв'язок хребта та оболонок спинного мозку на рівні поперекового відділу хребта спеціальною голкою.