Вперше адизький топонім Миєк'уапе згадується у російських документах періоду Кавказької війни і належить до 1825 року. Влітку 1825 загін, очолюваний генералом Вельяміновим, здійснив перший похід у землі абадзехів з Усть-Лабінського редуту. І в рапорті генералу Єрмолову Вельямінов згадує топонім «Майкоп».

Адигамі було засновано в Тамані місто Темрюк, а 1557 року ці племена приєдналися до Росії, що було ознаменовано шлюбом Івана Грозного з дочкою кабардинського князя. З того часу і починається історія Адигеї як частини Росії. Спочатку Майкоп існував не як місто, бо як військове зміцнення.

Утворена 27 липня 1922 як Черкеська (Адигейська) автономна область на території Майкопського і Катеринодарського відділів Кубано-Чорноморської області, 24 серпня 1922 року Черкеська (Адигейська) автономна область була перейменована в Адигейську (Черкеську) автономну область.

За найбільш поширеною версією, назва міста походить від адигського слова «Мієк'уапе» – долина яблунь. Майкоп – одне з найкрасивіших та упорядкованих міст Північного Кавказу, адміністративний та культурний центр Республіки Адигея.