Спілкуватися з глухими, глухонімими можна за допомогою жестової промови, дактильної абетки, читання з губ або письма – такі найпростіші способи подолання перешкод, створюваних глухотою. Вибір того чи іншого способу залежить, як правило, від мети та умов спілкування із глухими.

Не кажіть: «Гаразд, це неважливо…». – Щоб глухий або співрозмовник, що слабо чує, вас краще зрозумів, розмовляючи з ним, дивіться прямо на нього, щоб він одночасно бачив ваше обличчя (губи) і «чув» мову. Говоріть ясно та повільно. Не треба кричати щось, особливо у вухо.

Потрібно дивитися в обличчя співрозмовнику і говорити ясно та повільно, використовувати прості фрази та уникати несуттєвих слів. Якщо вас просять повторити щось, спробуйте перефразувати свою пропозицію. Потрібно використовувати вираз обличчя, жести, рухи тіла, якщо хочете підкреслити або прояснити зміст сказаного.

Не треба кричати щось, особливо у вухо. Використовуйте вираз обличчя, жести, рухи тіла, якщо хочете підкреслити або прояснити зміст сказаного. Пам'ятайте, що не всі люди, які погано чують, можуть читати по губах, а ті, хто це вміє, добре прочитують лише три з десяти сказаних вами слів.