Щоб стати криптографом, потрібно бути уважним та добре знати математику. Опанувати цю професію можна в Інституті криптографії, зв'язку та інформатики (ІКСІ) Академії ФСБ Росії та в МДТУ імені Баумана (факультет «Інформатика та системи управління»).
Розробкою систем шифрів, шифруючих програм займаються криптографи. Для цієї роботи потрібна висока кваліфікація. Це ж стосується роботи криптоаналітика, фахівця зі злому шифрів. Імена деяких криптографів та розробників захисних програм широко відомі.
Шифрування полягає у заміні кожної літери вихідного тексту на «симетричну» їй літеру алфавіту, тобто перша алфавіту замінювалася на останню і навпаки, друга літера – на передостанню і навпаки тощо. Нижче наведено приклади для латинського та російського алфавітів.
Рядовий шифрувальникзазвичай не розробляє шифр самостійно, але вміє ним користуватися. Фактично, він виконує роль оператора: отримує зашифрований текст і, застосовуючи " ключ " , розшифровує його. Або навпаки, шифрує для подальшої передачі. Щоразу передачі послання використовується новий шифр.