В даний час практично весь гелій утворюється з водню внаслідок термоядерного синтезу, що відбувається у надрах зірок. На нашій планеті гелій утворюється у процесі альфа-розпаду важких елементів.
Вперше він був виділений на нашій планеті в 1895 шотландським хіміком Вільямом Рамзаєм з радіоактивного мінералу клевеїта. Гелій, В основному, витягується з природного газу. У Росії він виробляється тільки на одному заводі – Оренбурзькому гелієвому заводі, що входить до складу ТОВ "Газпром переробка".
Вперше хімічний елемент гелій був відкритий в 1868 р. в Індії П. Жансеном при вивченні сонячного затемнення. При спектральному аналізі сонячної хромосфери була виявлено яскраво-жовта лінія, спочатку віднесена до спектру натрію, однак у 1871 Дж. Лок'єр і П.
Процес отримання гелію складається із двох етапів. Спочатку природний газ охолоджують, після чого відбувається конденсація і виділяється гелієвий концентрат – речовина, яка на 80% складається з гелію. Після цього одержану речовину очищають від домішок (водню, аргону, метану, азоту).