Стебло прямостояче висотою 15-60 см, злегка гранисте. Листя з розеткою прикореневого листя. Прикореневе листя лопатчасте, по краях городчасте, з довгими черешками; стеблові – довгасті, з обох боків нерівномірно зубчасті; сидячі, верхні стеблові листки сильно зменшені, в числі більше двох.

Зовні нів'яник звичайний легко переплутати з польової ромашкою. Відмінність складається в кількості квіток на стеблі – у нив'яника він один, а у ромашки кілька. Відрізняються і листя – на стеблі ромашки розташовані тонкі та ажурні, у її старшого брата нив'яника – щільні та рівні. Розмноження відбувається за допомогою насіння.

Нив'яник здатний очищати кров від токсинів, холестерину, знижувати рівень цукру та артеріального тиску. З відвару листя та стебел нив'яника роблять примочки при геморої, дерматологічних захворюваннях, спринцювання в гінекологічній практиці, лікуючи білі, відсутність менструацій.

Зростає у європейській частині Росії, на півдні Сибіру, ​​у Західній Європі. У Росії це рослина луків та лісових полян. Багаторічна кореневищна рослина 80-90 см заввишки. Нижнє стеблове листя довгасте, зворотнояйцеподібне, цілісне; верхні – довгасті.