Бузина часто використовується у кулінарії і навіть при приготуванні вина, пива, шампанського та портвейну. З її соку роблять желе та мармелади, а також напої – соки та морси. З неї виходять смачні варення та сиропи.

Чорні ягоди у сирому вигляді не вживайте! Вони викликають блювоту, а часом і тяжке отруєння. Крім цього, бузина протипоказана людям, які страждають на захворювання кишечника і шлунка. Використання рослини як сечогінна та проносна також протипоказана тим, у кого цукровий діабет.

У повоєнні роки сік бузини школярі використовували замість чорнила. У наші дні з плодів одержують харчовий барвник для кондитерської промисловості. У багатьох країнах із ягід бузини виробляють вина, лікери, приправи, сурогат чаю. Цінителі вин вважають вина з додаванням чорної бузини одними з найкращих.

Ці переваги фахівці пов'язують з антиоксидантами, що містяться в бузині. На думку вчених, вони здатні «розчиняти» жирові бляшки в судинах, одночасно покращуючи їхню еластичність і зміцнюючи стінки. За рахунок такого ефекту знижується артеріальне тиск.