Наступне поширене пояснення звучить так: число ступенів свободи — це різниця числа спостережень та числа оцінених параметрів. При використанні одновибіркового t-критерію ми оцінили один параметр – середнє значення в генеральній сукупності, використовуючи n елементів вибірки, отже, df = n-1.

Число ступенів свободи системи, що вивчається, дорівнює різниці між числом інтенсивних змінних, достатніх для її повного опису, і числом зв'язків між цими змінними, тобто дорівнює числу незалежних змінних, що допускають довільне варіювання, що не веде до зміни природи системи.

Кожен незалежний рух називається ступенем свободи. Таким чином, одноатомна молекула має 3 поступальні ступеня свободи, «жорстка» двоатомна молекула має 5 ступенів (3 поступальні та 2 обертальні), а багатоатомна молекула – 6 ступенів свободи (3 поступальні та 3 обертальні).

i – кількість ступенів свободи рух молекули газу. Для 1-атомного газу i = 3, для 2-атомного газу i = 5, для 3-атомного та багатоатомного газів i = 6 (рис. 4.1). Для багатоатомного газу i=6, тому що існують 3 ступеня свободи поступального руху та 3 ступеня свободи обертального руху молекул.