Близько (200) млн років тому Пангея розкололася на два континенти: Лавразію та Гондвану. Далі з Лавразії утворилися північні материки: Північна Америка та Євразія. Гондвана розкололася на південні материки: Південну Америку, Африку, Австралію та Антарктиду

Сила, що рушить гігантські плити, – це висхідні потоки розплавленої магми, що нагрівається у глибинних шарах Землі. Піднімаючись нагору, потоки наштовхуються на нижню поверхню земної кори. При цьому вони розходяться і тягнуть разом з собою в різні боки тектонічні плити, що лежать над ними.

Дроблення материка 150 мільйонів років тому (мезозою) Гондвана розпалася на дві частини: західну (Африку, Аравію та Південну Америку) та східну (Австралію, Антарктиду, Мадагаскар та Індостан), кордоном яких стала Мозамбікська протока.

-Греч. πᾶν «весь», «цілий», «кожен» + Γαῖα «Земля») — суперконтинент, який існував у пізньому палеозої та ранньому мезозої 335—175 млн років тому. Об'єднав ті, що існували в ті часи материки — Гондвану, Лаврусію та Сибір.