Річкові раки – тварини, що мешкають у чистій та прісній воді. Живуть вони в норках, які викопують собі своїми клешнями. У своєрідному будинку раку є все: довгий прохід, що нагадує коридор, який веде в облаштовану затишну камеру. Взимку раки знаходяться в тих же водоймах, в яких мешкають і влітку.

Варто пам'ятати, що раки люблять чисті водоймища і мешкають в основному у великих ставках, озерах середньої та великої величини. Водосховища також нерідко стають ідеальним місцем для розмноження цих членистоногих. Але найчастіше раку можна знайти в річках зі слабкою течією. Це те місце, де можна спіймати їх прямо руками.

Одне з найбільш згубних захворювань для диких прісноводних раків та ракових ферм – чума раків або афаномікоз, що викликається патогенним агентом Aphanomyces astaci.

Вдень ховається в укриттях (під камінням, корінням дерев, у норах чи будь-яких предметах, що лежать на дні), які охороняють від інших раків. Роє нори, довжина яких може досягати 35-120 см. Влітку живе у дрібній воді, взимку перебирається на глибину, де ґрунт міцний, глинистий або піщаний.