За характером поверхні тундри бувають болотисті, торф'янисті, кам'янисті. Південний кордон тундри беруть початок Арктики. З півночі тундра обмежена зоною арктичних пустель. Іноді термін «тундри» застосовують і до аналогічних природних зон Антарктики.

Відмінні особливості тундри: суворий клімат, вічномерзлі ґрунти, заболочені низовини, висока вологість, сильні вітри. Клімат у тундрі настільки несприятливий для рослин, що там не ростуть жодні види дерев, а лише невисокі трави, мохи та лишайники.

Тундрові зони простягаються смугою завширшки 300-500 км вздовж північних узбереж Євразії та Північної Америки; Клімат тундри – Субарктичний, він досить суворий і характеризується довгою зимою з полярними ночами (коли сонце практично не виходить з-за горизонту) і коротким літом.

У цій зоні переважає мерзлота за умов суворого клімату. Бо на території тундри практично немає жодної рослинності, то стає логічною назва, яка походить із саамської мови. Саме звідти походить слово "тундра", Що означає "безлісну рівнину".