На півночі омивається водами Баренцевого моря, на півдні та сході — водами Білого моря.. Західним кордоном Кольського півострова приймається меридіональна западина, що проходить від Кольської затоки по долині річки Кола, озеру Імандра та річці Нива до Кандалакської затоки. Площа близько 100 тисяч км2.
Північні береги омиваються Баренцевим морем, його акваторія – 1424 тисячі квадратних кілометрів. Східний та південно-східний кордони утворюються берегами Білого моря (90 тисяч квадратних кілометрів), що на відміну від Баренцева моря, що обігрівається Гольфстрімом, взимку замерзає.
На думку істориків, назва Кольському півострові дала Кола. Вперше це село згадується у грамоті тверського князя у XIII столітті. Він назвав поморське поселення «волость Коло». Через три століття Кола з'явилася в літописі голландського купця купця Симона ван Салінгена, який побував на Кольському півострові 1565 року.
за Кольському півострові проходить кордон Росії з Фінляндією та Норвегією, завдяки чому тут є три міжнародні пропускні пункти автомобілів.