самотність, втрата коханої людини, занепокоєння, тривога, туга, депресія, стрес, травматична подія, пост- травматичний розлад, впливають на згадку. Недолік мотивації чи невисока вимогливість себе можуть призвести до зниження пам'яті.

Чинники, що впливають розвиток пам'ятівключають прослуховування спеціальної музики, читання, переказ прочитаного. Процес читання вимагає концентрації уваги, допомагаючи підвищити здатність до запам'ятовування. Для того щоб покращити пам'ятьнеобхідно приблизно 30-60 хвилин присвячувати читання книг.

До погіршення пам'яті веде зловживання алкоголем, лікарськими препаратами (особливо транквілізаторами, седативними), куріння, наркоманія. Також пам'ять може знизитися через завікові зміни в головному мозку.

Міцність запам'ятовування залежить від важливості для людини запам'ятовується інформації, від звичності матеріалу, від контексту події, від мотивації та ін. Наприклад, якщо якась подія повторюється багато разів, то вона легша і на більш тривалий термін запам'ятовується, Чим випадкове явище (звичність матеріалу).