золоті монети називалися динарами, срібні — дирхамами, мідні — фалсами.. Дірхами стали дуже популярні у Стародавній Русі, їх використовували як платіжний засіб, носили як прикраси та переплавляли. Там купці купували хутра, дуже цінувалися мусульманському Сході, рабів, мед та інші товари.
Перші гроші виникли VII столітті до нашої ери. Як платіжні кошти використовували камені та черепашки. Особливо відомими стали мушлі каурі: завдяки невеликому розміру вони були зручні у транспортуванні та використанні. Черепашками розплачувалися в Африці, Індії, Китаї та на островах Тихого океану.
У літописах знаходили відомості про початок карбування російської монети за князя Володимира, стали відомі назви грошей у Стародавній Русі (куна, ногата, мортка, полушка, гривня, векша).
Усе перші грошові одиниці були ваговими заходами зерна – міна, сикль, ліра, фунт». Відомі періоди в історії окремих країн, коли використання монет з тих чи інших причин припинялося, і як грошей знову використовувалися товарні гроші.