В давні часи сусідами слов'ян були: волзькі булгари (воювали та обкладали даниною), варяги (торгували та воювали (рідко)), поляки (воювали), литовці (торгували та воювали), печеніги (в основному воювали), хазари (воювали), греки (в основному дипломатичні та торгові відносини), болгари (торгівля), угорці (торгівля та …

Сусідами східних слов'ян були: балтійські летто-литовські та фінно-угорські племена, Волзька Булгарія, Хазарський каганат, Дунайська Болгарія та Візантійська імперія. Основними заняттями східних слов'ян були: землеробство, скотарство, бортництво, торгівля.

Північними та північно-східними сусідами слов'ян були финно-угорские племена (весь, водь, сумь, перм, чудь, міря, мурома та інших.).

Сусідами східних слов'ян були західні та південні слов'яни, у яких у VI-VIII ст. так само йшов процес утворення державності. Наші пращури помітили, що наші пращури – це предки. народів: ливи, латгали, пруси, ятвяги та інші народи. На північному сході мешкали фінські племена: ести, сум, чудь, карели.