З півночі тундра обмежена зоною арктичних пустель. Іноді термін «тундри» застосовують і до аналогічних природних зон Антарктики. Головна риса тундри заболочені низовини в умовах суворого клімату, високої відносної вологості, сильних вітрів та багаторічної мерзлоти.
Серед чагарників поширені карликова береза та полярна верба. З ягід ростуть морошка, лохина та брусниця. З ссавців у тундрі водяться північні олені, вовки, зайці, лемінги. З птахів постійно живуть у тундрі біла куріпка, полярна сова та гагара.
Весна в тундрі відповідає травні (у цей час сходить сніговий покрив), а осінь – вересні. Середня температура у зимовий період становить -30-32 ºС. Зима триває 8-9 місяців. Для ґрунтів характерний низький сніговий покрив – до 50 см, що часто зноситься через сильні вітри.
У ґрунтовому профілі присутні торф'яні горизонти потужністю від 15 до 40 см. Вміст гумусу низький, він насичений фульвокислотами. Реакція у тундрово-болотних ґрунтів сильнокисла. Тундрові підбури формуються в рівнинних та гірських регіонах тундри за умов хорошого дренажу.